Zadbaj o dziecięcy mózg! – druga odsłona kampanii „Domowe zasady ekranowe”

Tablety, smartfony, komputery coraz częściej zastępują dzieciom kontakty z bliskimi. Czas przywrócić równowagę w korzystaniu z urządzeń ekranowych i „zadbać o dziecięcy mózg”! To hasło przyświeca drugiej odsłonie kampanii „Domowe zasady ekranowe”, realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Badania pokazują, że aż 75% sześciolatków sprawnie posługuje się nowymi technologiami, podczas gdy tylko 9% umie dobrze zasznurować buty. Niepokojące jest, że rodzice przekazują urządzenia ekranowe w ręce coraz młodszych dzieci. Ponad 40% rocznych i dwuletnich maluchów korzysta z tabletów lub smartfonów, a niemal co trzecie dziecko w tym wieku używa urządzeń mobilnych codziennie lub prawie codziennie!

Za dużo ekranów?

Wady postawy, problemy ze wzrokiem, snem, koncentracją uwagi, słabszy rozwój umiejętności poznawczych, agresja, lęki, trudności w relacjach społecznych, rozregulowanie układu nagrody w mózgu – to niektóre konsekwencje zbyt intensywnego korzystania przez dzieci z urządzeń ekranowych.

Dorośli zazwyczaj dostrzegają problem uzależnienia dziecka od urządzeń mobilnych, gdy już na dobre wniknie ono do wirtualnego świata. Widzą swoje pociechy, które wieczorem zasypiają z telefonem w ręce, nie mogą się oderwać od smarfona przy posiłku, tracą kontakt z domownikami, reagują agresją na próby ograniczenia czasu spędzanego przed ekranem urządzenia. Warto jednak sięgnąć pamięcią wstecz i zastanowić się, co skłoniło dzieci do przebywania z „przyjacielem”, który zawsze jest na wyciągnięcie ręki.

Polecamy poświęcić niecałe trzy minuty i obejrzeć filmik promujący kampanię „Zadbaj o dziecięcy mózg”. W sugestywny sposób pokazuje on, jak często sami rodzice przyczyniają się do tego, że dziecko zaczyna korzystać bez umiaru z urządzeń mobilnych, a także uświadamia, jaki wpływ na życie rodzinne może mieć mądre i odpowiedzialne korzystanie ze zdobyczy techniki.

Obejrzyj film promujący kampanię „Zadbaj o dziecięcy mózg”

Wprowadź Domowe Zasady Ekranowe

Zachowanie równowagi w korzystaniu z urządzeń ekranowych wpływa na prawidłowy rozwój mózgu dziecka. Eksperci Fundacji Dajmy Dzieciom Siłę opracowali więc zestaw praktycznych wskazówek – Domowe Zasady Ekranowe, dotyczące korzystania z tabletów, smartfonów i komputerów. Mają one sprawić, że urządzenia nie będą przeszkodą w rozwoju dziecka i budowaniu wzajemnych relacji, a raczej staną się narzędziem mającym pozytywny wpływ na jakość rodzinnego życia.

Wyznaczenie czasu spędzanego przed ekranem, odkładanie telefonu godzinę przed snem i podczas posiłków, wyznaczenie w domu miejsca bez urządzeń, planowanie aktywności i zabaw offline, ograniczenia w korzystaniu z urządzeń mobilnych podczas podróży – te i inne zasady, dostosowane do wieku dziecka i potrzeb domowników, proponują wdrożyć eksperci.

Dowiedz się więcej o Domowych Zasadach Ekranowych

Dzieci opowiadają, że sami rodzice często nie interesują się tym, co robią najmłodsi. Nie chcą uczestniczyć we wspólnych zabawach, sprawiają wrażenie wyłączonych, nie słyszą, co się do nich mówi, odpowiadają, jedynie kiwając głową i przeglądając media społecznościowe. Warto pamiętać, że to rodzice modelują zachowania dzieci, które obserwują dorosłych i powielają ich zachowania. Kampania „Zadbaj o dziecięcy mózg” zwraca uwagę na ten problem i zachęca rodziców do rozważnego korzystania z urządzeń mobilnych przez wszystkich członków rodziny.

Kampania realizowana jest przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach działań Polskiego Centrum Programu Safer Internet. Głównym partnerem akcji jest Fundacja Orange. Akcję wspiera również Facebook Polska.

Źródło: https://ose.gov.pl/aktualnosci/zadbaj-o-dzieciecy-mozg-druga-odslona-kampanii