Zespół Placówek Oświatowych - Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym

Gry – dobra czy bezwartościowa rozrywka?

Wydaje Ci się, że gry to wyłącznie strata czasu? Niekoniecznie. Dowiedz się, co zrobić, by wirtualna zabawa przyniosła Twojemu dziecku więcej korzyści niż strat.

Gry cyfrowe to rozrywka uwielbiana zarówno przez starszych, jak i młodszych użytkowników nowych technologii. Z kolei dla rodziców godziny, które dziecko spędza przed ekranem komputera czy smartfona, to najczęściej powód do zmartwień.

Przyznajemy – granie może być źródłem problemów, ale też… pozytywnych doświadczeń. Poznaj plusy i minusy tej wirtualnej rozrywki, a następnie wprowadź reguły, dzięki którym gaming będzie dla dziecka dobrą i pożyteczną zabawą.

Wciągająca rozrywka

Życie Twojego dziecka toczy się wokół gier cyfrowych? Nie jesteś jedynym rodzicem, który zmaga się z tym problemem. Z naszego badania „Nastolatki 3.0” wynika, że granie w gry online to trzecia najczęstsza aktywność młodych w sieci w czasie wolnym.

Gry przyciągają użytkowników nowych technologii na całym świecie. Co nie powinno być zaskoczeniem, bo ta forma rozrywki to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu, okazja do spotkania się w sieci ze społecznością o wspólnych zainteresowaniach, możliwość rywalizacji, wyzwalania emocji, osiągania sukcesów – być może niedostępnych w „realu”, a także sposobność do zdobywania wiedzy oraz nowych umiejętności.

Oczywiście każdy medal ma dwie strony. W przypadku gamingu łatwo wpaść w pułapkę nadużywania urządzeń cyfrowych, a nawet uzależnienia. A z tym wiąże się izolacja, zaniedbywanie codziennych obowiązków, złość czy apatia, gdy nie można zasiąść do ulubionej gry. Częstym problemem jest również ukryty w grach hazard, jeśli wyposażenie wirtualnych postaci wiąże się z ciągłymi inwestycjami.

Niestety, na tym lista zagrożeń się nie kończy. Dziecko, które często gra w trybie multiplayer – spotykając się z innymi graczami, niekoniecznie z grona znajomych ze szkoły lub z sąsiedztwa – może też paść ofiarą agresji w sieci czy zetknąć się z cyberprzestępcami. Nieostrożne zachowania, takie jak ujawnianie poufnych danych, pobieranie aplikacji czy dodatków do gier z nieznanych źródeł, to otwarcie furtki oszustom.

Ustal zasady

Choć gry mają swoją ciemniejszą stronę, sięganie po taką rozrywkę nie zawsze wiąże się z przykrymi konsekwencjami. Wystarczy, że wspólnie z dzieckiem ustalisz odpowiednie reguły. Od czego zacząć? Najlepiej od podstaw, a te sprawdzą się szczególnie w przypadku młodszych użytkowników nowych technologii.

  • Wybieraj mądrze. Jeśli Twoje dziecko jest gotowe, by wkroczyć w świat gier, wybierz taką rozrywkę, która będzie wspierała jego rozwój. Pomoże Ci w tym klasyfikacja PEGI (ang. Pan-European Game Information). Podane na pudełku informacje określają, czy gra jest właściwa dla danego wieku, a także – z jakimi szkodliwymi treściami może się zetknąć dziecko, np. z przemocą, wulgaryzmami czy elementami hazardu.
  • Towarzysz, rozmawiaj. Bądź blisko, obserwuj, po jakie gry sięga dziecko, spróbuj poznać jego aktualne cyfrowe zainteresowania. Przy okazji wirtualnych rozgrywek rozmawiajcie o bezpieczeństwie. Przypominaj o ochronie prywatności i ograniczonym zaufaniu do osób poznanych w sieci. Tłumacz dziecku, że zawsze może zwrócić się do Ciebie po pomoc, jeśli poczuje dyskomfort z powodu treści, jakie zobaczyło w grze lub kontaktu z innymi internautami.
  • Kontroluj czas. Nie zostawiaj dziecka z urządzeniem na długie godziny! Pamiętaj, że liczy się nie tylko jakość rozrywki, ale też czas poświęcany na zabawę przed ekranem. Wspólnie ustalcie zasady użytkowania nowych technologii, tak by rozrywka w sieci nie wpływała na równowagę online–offline. Nie zapominaj jednak o odstępstwach od reguły. Jeśli dziecko wyjątkowo prosi o dodatkowy czas przed ekranem, bo akurat rozgrywka potrwa dłużej, zgódź się, ale pod warunkiem, że innego dnia czas na grę będzie krótszy. Rozmawiajcie, a na pewno wspólnie znajdziecie dobre rozwiązania.
  • Podejmij działania. Jeśli zauważysz, że sprawy wymykają się spod kontroli, a granie staje się dla Twojego dziecka najważniejszą czynnością, działaj! Zastanów się, co sprawia, że poświęca tyle uwagi graniu: chęć rywalizacji, szukanie sposobu na odstresowanie się, a może nieśmiałość? Ta wiedza pozwoli Ci poszukać innych, równie angażujących aktywności – ale już poza światem gier.
Potrzebujesz wsparcia?

Wiemy, że nieustanne towarzyszenie dziecku w jego wirtualnych aktywnościach nie zawsze jest możliwe. Na szczęście z pomocą przychodzi… technologia. Jeśli potrzebujesz wsparcia, skorzystaj z naszej bezpłatnej aplikacji ochrony rodzicielskiej – mOchrona. To narzędzie pomaga w ustaleniu wspólnie z dzieckiem zasad korzystania z sieci i urządzeń cyfrowych, a także z gier na smartfonie, komputerze czy tablecie.

Jakie funkcjonalności są szczególnie przydatne? W aplikacji mOchrona możesz zablokować strony, do których dziecko nie powinno mieć dostępu. Możesz też zezwolić na korzystanie z bezpiecznych dla niego gier. Dzięki raportom dowiesz się, ile czasu syn lub córka faktycznie spędza online, jakie portale odwiedza. Co ważne – w aplikacji dostępny jest przycisk S.O.S, z którego dziecko może skorzystać, jeśli poczuje się zagrożone. Wówczas otrzymasz powiadomienie, co pozwoli Ci szybko podjąć odpowiednie działania.

Poznaj aplikację mOchrona:

Dowiedz się, jak korzystać z naszej aplikacji ochrony rodzicielskiej:

Przydatne materiały

Zdobądź więcej informacji na temat jasnych i ciemnych stron grania. Dzięki temu Twoje dziecko wkroczy w świat gier wyposażone w „moce”, które sprawią, że wirtualna zabawa będzie dla niego wartościowym doświadczeniem.

Sięgnij – również z dzieckiem – po nasze materiały dostępne na platformie e-learningowej OSE IT Szkoła. Szczególnie polecamy:

 

Źródło: https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/gry-dobra-czy-bezwartosciowa-rozrywk