Zespół Placówek Oświatowych - Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym

Nowy rok szkolny ze smartfonem – o czym pamiętać?

Wakacje za nami – to już fakt. Z rozpoczęciem roku szkolnego wiąże się wiele przygotowań – musimy przecież na nowo wrócić do codziennej rutyny! Rodzice, jeśli Wasze dziecko korzysta ze smartfona albo właśnie teraz ma zacząć – nie zapominajcie o bezpieczeństwie.

Plecak, piórnik, zeszyty, podręczniki… Przygotowane i spakowane? Na pewno! Pamiętajcie też o cyfrowej „wyprawce” szkolnej. O czym konkretnie? Podpowiadamy.

Pierwszy telefon

Pójście do szkoły to często moment, w którym rodzice decydują się na przekazanie dziecku jego pierwszego, własnego telefonu komórkowego. Dlaczego? Żeby zapewnić sobie z nim stały kontakt w tej nowej dla obu stron sytuacji. Na co należy zwrócić wtedy uwagę?

– W dzisiejszych czasach kontakt z urządzeniami cyfrowymi zaczyna się dla najmłodszych już w pierwszych latach ich życia. Idąc do szkoły, w wieku 6–7 lat, z pewnością wiele wiedzą już o obsłudze smartfona. To jednak zupełnie co innego niż otrzymanie własnego urządzenia – wcześniej zapewne korzystali z tego typu sprzętów okazjonalnie, pod okiem rodziców lub innych dorosłych – mówi Anna Borkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej w NASK. – Jeśli zdecydujemy się na taki krok, jak pierwszy smartfon dla córki czy syna, koniecznie zadbajmy o to, aby dziecko poznało zasady bezpiecznego używania urządzeń cyfrowych – dodaje.

Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Oto kilka podpowiedzi:

  1. Najpopularniejsze cyberzagrożenia (cyberprzemoc, nieodpowiednie treści, kontakt z nieznajomymi) – uczulmy dziecko, że w internecie mogą się zdarzyć niebezpieczne sytuacje i podpowiedzmy, jak należy wtedy zareagować.
  2. Równowaga online–offline – wytłumaczmy, dlaczego nie powinno się spędzać przed ekranem zbyt wiele czasu oraz jak ważne jest to, żeby nie przesłaniał nam on świata poza siecią.
  3. Mówienie o problemach – koniecznie zwróćmy uwagę, że z każdą niepokojącą sytuacją napotkaną w internecie – tak samo jak poza nim – dziecko może i powinno się zwrócić do rodziców.

Ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie samego sprzętu – w tym ustawienie hasła dostępowego – żeby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji w sytuacji, w której telefon dostanie się w niepowołane ręce.

Stałe zasady

Jeśli jesteście w tej grupie rodziców, których dzieci korzystają już ze smartfona – nie oznacza to, że możecie „odpuścić” temat zagrożeń w internecie. Rozmowa o cyberbezpieczeństwie powinna być trwale wpisana w Waszą codzienność.

– Warto ustalić z dzieckiem pewne stałe zasady dotyczące korzystania z sieci. Najlepiej to zrobić właśnie wtedy, kiedy otrzymuje ono swojego pierwszego smartfona, ale każdy moment jest dobry – mówi Anna Borkowska z NASK. – Najważniejsza rada: wszelkie reguły wprowadzajmy zawsze we współpracy z dziećmi, nic nie narzucajmy, wysłuchajmy też tego, co mają nam do powiedzenia – radzi ekspertka.

A czego powinny dotyczyć cyfrowe zasady? To zależy od Was. Nasze podpowiedzi:

  • Ograniczenie dostępu do określonych treści w sieci – internet to źródło cennej wiedzy i jakościowej rozrywki, ale też przestrzeń, w której znajduje się wiele łatwo dostępnych materiałów nieprzeznaczonych dla dzieci. Należy minimalizować ryzyko kontaktu z nimi.
  • Czas przed ekranem – jasno określmy, jaka jest granica dziennego czasu spędzanego ze smartfonem. Oczywiście – w uzasadnionych przypadkach, kiedy np. dziecko prosi nas o możliwość dokończenia ważnej dla niego gry, warto zachować elastyczność.
  • Czas offline – ustalmy, że w pewnych sytuacjach, takich jak np. rodzinne posiłki czy spotkania, nie należy mieć smartfona w dłoni. Dajmy dziecku dobry przykład – ta zasada powinna dotyczyć również dorosłych!

Aplikacja dla rodziców

Mamy dla Was dodatkowe ułatwienie – nasza bezpłatna aplikacja mOchrona pomoże Wam jeszcze skuteczniej dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie. Jest intuicyjna i prosta w obsłudze – dzięki temu, z łatwością może z niej korzystać każdy rodzic.

Zastanawiacie się, jak działa? mOchrona umożliwia wprowadzenie takich ustawień, które ograniczą możliwość dostępu dziecka do określonych kategorii stron i aplikacji – można je zmienić wyłącznie z poziomu konta rodzica, które jest zabezpieczone kodem PIN.

mOchrona daje także rodzicowi możliwość skorzystania z raportów, w których zobaczy szczegółowe informacje o aktywności dziecka na jego urządzeniu. To ważne, bo mamy szansę na szybką reakcję, jeśli cokolwiek wzbudzi nasze obawy.

– Aplikacja ochrony rodzicielskiej to skuteczne wsparcie w trosce o higienę cyfrową. Nie zastąpi jednak kontaktu z dzieckiem. Oparta na zaufaniu relacja i szczera rozmowa zawsze powinny być na pierwszym miejscu, również w kontekście bezpieczeństwa w sieci – mówi Anna Borkowska z NASK.

Pamiętajcie o tym – przy okazji rozpoczęcia roku szkolnego i nie tylko.

Powodzenia!

Chcesz zacząć korzystać z aplikacji mOchrona? Pobierz ją już dziś:

  • na urządzenie z systemem Android pobierz ze sklepu Google Play,
  • na urządzenie z systemem iOS pobierz ze sklepu App Store,
  • na urządzenie z systemem HarmonyOS pobierz ze sklepu AppGallery,
  • na urządzenie z systemem Windows pobierz tutaj.

Założyć konto rodzica i zarządzać dostępami dziecka możesz również za pośrednictwem wersji webowej aplikacji dostępnej pod adresem: rodzic-mochrona.ose.gov.pl.

Więcej informacji: ose.gov.pl/mochrona.

A jak zainstalować i obsługiwać aplikację mOchrona? Odpowiedzi znajdziecie w tutorialu!

Zobaczcie też krótką animację:

 

Źródło: https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/nowy-rok-szkolny-ze-smartfonem-o-czym-pamietac