Zespół Placówek Oświatowych - Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym

mOchrona – premiera aplikacji OSE

OSE to szybki, bezpłatny i bezpieczny internet w szkołach, ale też materiały edukacyjne na temat cyberzagrożeń. Od dziś to także mOchrona – ogólnodostępna aplikacja ochrony rodzicielskiej: na smartfony, tablety i komputery. Pomagamy rodzicom dbać o bezpieczeństwo ich dzieci!

– Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to realizowany przez NASK program, dający szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i przede wszystkim bezpiecznego internetu – bezpieczeństwo w sieci jest osią wszystkich naszych działań. mOchrona to pierwsza usługa OSE, która wychodzi poza środowisko szkolne: jest przeznaczona dla rodziców, a tym samym stanowi dopełnienie całego ekosystemu, który konsekwentnie budujemy. Oddajemy w Państwa ręce nowe narzędzie, stworzone w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa dzieci w internecie, wszędzie tam, gdzie z niego korzystają, od najmłodszych lat – mówi Maciej Dudkiewicz, Dyrektor ds. Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w NASK.

Wirtualny świat to przestrzeń, w której najmłodsi spędzają coraz więcej czasu, a ich przygoda z internetem zaczyna się już we wczesnych latach życia. Z najnowszego badania „Nastolatki 3.0” zrealizowanego przez NASK wynika, że znaczna grupa dzieci sięga po urządzenie cyfrowe z dostępem do sieci w wieku 7–8 lat. Co piąty badany nastolatek (20,5%) przyznał, że miał w tym wieku do dyspozycji telefon umożliwiający połączenie z siecią. Część respondentów wskazała, że własne urządzenie z dostępem do internetu – telefon (3,4%) lub komputer (9,5%) – posiadała nawet przed ukończeniem 6. roku życia.

Czy wiemy, co nasze dzieci robią w sieci? Z jakimi treściami mają kontakt? Jak długo potrafią być zanurzone w wirtualnym świecie? Niestety, badanie „Nastolatki 3.0” pokazuje, że rodzice nie doszacowują czasu, jaki ich dzieci spędzają w internecie, oraz nie kontrolują korzystania z sieci w godzinach nocnych. Nastolatki deklarują np. aktywność online średnio przez 4 godziny i 50 minut dziennie, rodzice natomiast sądzą, że ten czas wynosi 3 godziny i 38 minut.

– Dzieci są dziś pokoleniem cyfrowym, dorastającym ze smartfonem w ręce, co nie oznacza, że są bardziej odporne na zagrożenia. Najlepszym parasolem ochronnym w sieci jest zawsze wiedza i kompetencje cyfrowe, pozwalające na odpowiedzialne wykorzystywanie internetu. Jednak rozwiązania technologiczne, takie jak aplikacja mOchrona, mogą stanowić znaczne wsparcie dla rodziców w ochronie dzieci i minimalizowaniu ryzyka narażenia na zagrożenia online – mówi Anna Borkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Aplikacja mOchrona została stworzona z myślą o wsparciu rodziców podczas wypracowywania wraz z dzieckiem zdrowych nawyków korzystania z internetu i urządzeń cyfrowych. Narzędzie to umożliwia dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu: smartfonie, tablecie, komputerze, pozwala określić, czy jego pociecha miała kontakt ze szkodliwymi treściami, a dzięki raportom – dowiedzieć się, ile faktycznie czasu poświęca na poszczególne aktywności – aplikacje czy media społecznościowe.

Jak działa mOchrona? Podobnie jak większość aplikacji ochrony rodzicielskiej – poprzez połączenie, sparowanie sprzętów rodzica i dziecka. Z poziomu zabezpieczonego kodem PIN konta rodzica można wybierać kategorię stron internetowych i aplikacji, do których dziecko nie powinno mieć dostępu, np. ze względu na treści nieodpowiednie dla jego wieku. W tym przypadku można też ustalać wyjątki, a także w dowolnym momencie zmienić wprowadzone ustawienia, jeśli uznamy, że początkowe założenia nie do końca się sprawdzają.

W całym procesie liczy się też zdanie dziecka, dlatego aplikacja umożliwia komunikację pomiędzy rodzicem a dzieckiem. Jeśli uzna ono, że powinno korzystać z treści, które zostały zablokowane, może wysłać do rodzica prośbę o zgodę na dostęp, a ten – zaakceptować ją lub odrzucić.

mOchrona pomaga też wypracowywać pozytywne reakcje dziecka na kontakt online z treściami szkodliwymi lub niezgodnymi z prawem. Jeśli coś wzbudzi jego niepokój, wywoła lęk, dyskomfort czy zakłopotanie, może użyć przycisku S.O.S. Rodzic otrzyma wówczas powiadomienie i będzie mógł zareagować: skontaktować się z synem lub córką czy podjąć odpowiednią rozmowę np. na temat radzenia sobie ze skutkami kontaktu z niebezpiecznymi materiałami.

Ochrona i rozmowa

– Pamiętajmy o tym, że przy wprowadzaniu zasad związanych z korzystaniem z internetu zawsze kluczowa jest rozmowa. Jeśli jako rodzic decydujesz się na korzystanie z aplikacji ochrony rodzicielskiej, wytłumacz dziecku, dlaczego to robisz. Jeśli to możliwe – wspólnie ustalcie reguły. Warto się upewnić, że dziecko rozumie, skąd wynikają takie, a nie inne ustawienia – radzi Anna Borkowska, ekspertka ds. edukacji cyfrowej NASK.

Nawet najlepsze narzędzia mające ochronić dziecko przed cyberzagrożeniami nie zastąpią jednak rozmowy na temat cyfrowej higieny, pułapek online i radzenia sobie z trudnymi sytuacjami w sieci. Na rodzicach i opiekunach spoczywa obowiązek towarzyszenia najmłodszym w ich wędrówkach po wirtualnym świecie, pokazywania jasnych stron internetu i potencjału tkwiącego w nowych technologiach. Ważne jest przy tym budowanie relacji opartej na zaufaniu. Otwarta i wspierająca postawa dorosłych może pomóc dziecku w bezpiecznym odkrywaniu sieci. Pokazujmy najmłodszym, że w sytuacji kryzysowej mogą liczyć na dorosłych – osoby, które nie krytykują i nie ocenią, ale starają się znaleźć wyjście z każdej sytuacji.

Chcesz wiedzieć więcej, jak prowadzić efektywne rozmowy na temat bezpieczeństwa w internecie? Koniecznie zajrzyj do zasobów dostępnych na platformie OSE IT Szkoła. Wiele przydatnych informacji można też znaleźć w materiałach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, do których dostęp zapewnia również mOchrona.

Jak pobrać aplikację?

mOchrona dostępna jest bezpłatnie w oficjalnych sklepach z aplikacjami. Należy dostosować jej wersję do sprzętu, z jakiego korzystamy. Pobierz aplikację już dziś:

  • na urządzenie z systemem Android – ze sklepu Google Play,
  • na urządzenie z systemem iOS – ze sklepu App Store,
  • na urządzenie z systemem HarmonyOS – ze sklepu AppGallery,
  • na urządzenie z systemem Windows – tutaj.

Możesz również założyć konto rodzica i zarządzać dostępami dziecka za pośrednictwem wersji webowej aplikacji dostępnej pod adresem: rodzic-mochrona.ose.gov.pl.

Więcej informacji o aplikacji mOchrona można znaleźć na stronie: ose.gov.pl/mochrona.

***
Aplikacja powstała w ramach programu Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE), który jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK pod nadzorem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i wspófinansowany z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC) na lata 2014–2020. OSE to program publicznej sieci telekomunikacyjnej, dającej szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. W ramach programu OSE prowadzone są także działania edukacyjno-informacyjne, promujące zasady bezpiecznego korzystania z technologii cyfrowych.

 

Źródło: https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/mochrona-aplikacja-ose-juz-jest