Święto Patrona Szkoły oraz Dzień Edukacji Narodowej

W dniu 14.10.2021 r. w Zespole Placówek Oświatowych – Publicznej Szkole Podstawowej i Przedszkolu im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym odbyły się uroczyste obchody Święta Patrona Szkoły oraz Dnia Edukacji Narodowej oraz Ślubowanie Pierwszoklasistów.

Obchody rozpoczęły się udziałem we Mszy Świętej w Kaplicy w Sichowie Dużym, w której uczestniczyli zaproszeni goście, uczniowie wraz z rodzicami oraz grono pedagogiczne. Mszę Świętą celebrował ks. proboszcz Jan Michał Łukasik.

Kolejnym punktem tego uroczystego dnia była akademia, która odbyła się w sali gimnastycznej ZPO. Swoją obecnością zaszczycili nas: Pan Grzegorz Forkasiewicz - Wójt Gminy Rytwiany, Pan Grzegorz Rajca –  Radny Powiatu Staszowskiego, Pani Izabela Maciejko – Kierownik Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Sichowie Dużym, Pan Dominik Góra przedstawiciel Koła Łowieckiego „Knieja” w Sichowie Dużym, ks. Proboszcz Jan Michał Łukasik oraz Pan Gustaw Kozłowski.

Pani Dyrektor Dorota Karasińska – Kozłowska rozpoczęła uroczystość od przywitania zaproszonych gości i przemówienia, w którym podkreśliła znaczenie edukacji i pracy nauczyciela w tym jakże trudnym dla nas czasie. Jak co roku, obchody Święta Edukacji Narodowej były okazją do przypomnienia o tym jak wielką rolę w edukacji społeczeństwa odgrywała  postawa patronki naszej szkoły Pani Marii Firlejczyk. Ku jej pamięci uczennice młodszych klas zaprezentowały taniec z szarfami przygotowany przez Panią Martę Jezierską-Lis oraz Panią Annę Zgrzywa. Jak co roku, obchody Święta Edukacji Narodowej były okazją do nagrodzenia pracowników oświaty. Nauczyciele oraz pracownicy administracji i obsługi wyróżniający się w pracy zostali uhonorowani  Nagrodami Dyrektora. Pani Dyrektor złożyła najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty. Podziękowała za trud włożony w wychowanie i nauczanie młodego pokolenia.

Uroczystym momentem akademii było wręczenie przez Pana Wójta Gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicza nagrody dla Pani Dyrektor Doroty Karasińskiej – Kozłowskiej za osiąganie wysokich wyników nauczania i wychowania, podejmowanie skutecznych działań na rzecz promocji szkoły w środowisku lokalnym i integracji ze środowiskiem lokalnym.

Uczniowie także podziękowali swoim nauczycielom za trud pracy oraz cierpliwość i wyrozumiałość, którą okazują im na co dzień- wręczając symboliczną różę.

Podziękowania kwiatowe za zaangażowanie w sprawy oświaty trafiły również do przedstawiciela władz samorządowych Wójta Gminy Rytwiany pana Grzegorza Forkasiewicza.

Wraz z obchodami DEN odbyło się pasowanie uczniów kl. I oraz przyjęcie ich do społeczności szkolnej. Zanim to nastąpiło mali pierwszacy musieli się już wykazać wiedzą i umiejętnościami. Zrobili to poprzez występ w akademii, do której przygotowała ich wychowawczyni Pani Anna Zgrzywa. Piosenkami i wierszami potwierdzili swoją wiedzę. Następnie złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły. Po ślubowaniu  Pani Dyrektor Dorota Karasińska – Kozłowska pasowała ich na uczniów kl. I. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki. Z okazji pasowania uczniowie klasy pierwszej wraz z rodzicami, wychowawcą, Panią Dyrektor oraz przedstawicielami władz samorządowych zasadzili pamiątkowe drzewko.

Na zakończenie podziękowania wyrażające wdzięczność nauczycielom za ich pracę i trud wkładany w kształcenie i wychowanie dzieci złożyli również przedstawiciele Rady Rodziców ZPO, przekazując na ręce Pani Dyrektor kwiaty i najlepsze życzenia z okazji Dnia Nauczyciela. Pan Grzegorz Rajca radny Powiatu Staszowskiego również podziękował nauczycielom oraz pracownikom szkoły i przedszkola za codzienną pracę poświęconą kształceniu i wychowaniu młodego pokolenia.

Ostatnim punktem uroczystości było spotkanie zaproszonych gości i społeczności szkolnej przy wspólnym poczęstunku.

Autor: Anna Zgrzywa, Marta Jezierska-Lis