Zespół Placówek Oświatowych - Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym

Bezpieczni w sieci z OSE: ochrona wizerunku i tożsamości w sieci

Korzystając z internetu, za każdym razem zostawiamy cyfrowy ślad. Zdarza się, że ujawniamy więcej informacji, niżbyśmy chcieli, a te łatwo mogą wpaść w ręce przestępców lub negatywnie wpływać na nasz wizerunek. Dowiedz się, jak ustrzec się przed kradzieżą tożsamości oraz dbać o reputację w sieci.

W świecie offline zwykle z uwagą chronimy nasze dane, tożsamość oraz wizerunek, jednak czy zawsze pamiętamy, aby troszczyć się o nie również online? W najnowszej aktualności z serii „Bezpieczni w sieci z OSE” przybliżymy, czym jest cyfrowy ślad i dlaczego powinniśmy uważać na to, jakie informacje o sobie udostępniamy w internecie. Podpowiemy również, jak dbać o swój wirtualny wizerunek i tożsamość w sieci.

Chroń swoją tożsamość przed cyberprzestępcami

Tożsamość to nic innego jak wszystkie informacje (tj. dane personalne, cechy wyglądu, fakty na nasz temat) pozwalające nas zidentyfikować. Każdy – zarówno dorosły, jak i dziecko czy nastolatek – ma swoją unikalną tożsamość, o którą powinien dbać i w świecie realnym, i wirtualnym. Dlaczego nasz wizerunek online jest tak samo ważny jak ten offline? Ponieważ w obu tych przestrzeniach możemy paść ofiarą… kradzieży tożsamości.

Jest to sytuacja, w której ktoś podszywa się pod inną osobę, korzystając z jej wizerunku lub innych danych osobowych bez jej zgody. Przestępca może takie dane wykorzystać m.in. do wyłudzenia pożyczki, przywłaszczenia sprzętu wypożyczonego na nazwisko ofiary, fałszywych transakcji bankowych, podszywania się w korespondencji, a nawet cyberstalkingu.

Niebezpiecznych konsekwencji wiążących się z kradzieżą tożsamości jest wiele, dlatego warto pamiętać o ostrożnym dzieleniu się w sieci informacjami na swój temat.

Dowiedz się więcej o zagrożeniach związanych z kradzieżą tożsamości oraz procedurze reagowania w przypadku jej wystąpienia

Ważny trop – cyfrowy ślad

Cyfrowy ślad pozostawiają wszyscy użytkownicy internetu, a generuje go każda czynność podejmowana w sieci: świadomie lub nie. Niezależnie, czy przeglądamy strony internetowe, korzystamy z mediów społecznościowych lub poczty, kupujemy online, komentujemy na forach bądź blogach, czy wyszukujemy informacje w popularnych wyszukiwarkach – wszystkie te działania generują cyfrowe ślady, pozwalające zbierać konkretne wiadomości na nasz temat.

Korzystając z sieci, nie sposób uniknąć pozostawiania po sobie cyfrowych śladów, warto jednak zadbać o ograniczenie ich ilości, a także zawsze pamiętać, aby informacje i materiały świadomie udostępniane przez nas online nie zagrażały naszemu bezpieczeństwu. Zachowanie ostrożności pozwoli nie tylko uniknąć potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i wykradzenia danych przez cyberprzestępców, ale też umożliwi zadbanie o nasz pozytywny wizerunek, nie tylko w wirtualnym świecie.

Pamiętaj o zminimalizowaniu ryzyka

Aby chronić swoją tożsamość oraz prywatność w sieci, każdego dnia powinniśmy pamiętać o kilku dobrych praktykach, które pomogą zwiększyć bezpieczeństwo naszych danych w internecie:

  • Mniej znaczy więcej. Publikuj mniej oraz dobrze zastanów się, czy dany materiał, informacja lub komentarz powinny znaleźć się w sieci – raz wrzucone zasoby mogą nigdy nie zniknąć z internetu! Pamiętaj również, że treści udostępniane w zamkniętych grupach w mediach społecznościowych albo na forach również stają się publiczne.
  • Korzystaj z silnych i unikatowych haseł (dla każdego konta ustawiaj inne). Praktycznych porad na temat tworzenia skutecznych zabezpieczeń dostarczy nasz tekst „Bezpieczni w sieci z OSE: silne hasła”.
  • Publikowane zdjęcia dobieraj ostrożnie. Zawsze pamiętaj o sprawdzeniu, czy w kadrze nie ma widocznych jakichś materiałów, które mogą być źródłem cyfrowego ataku, np. dokumentów, fragmentów kart kredytowych, legitymacji.
  • Zapoznaj się z polityką prywatności portalu lub aplikacji. Jeśli zdecydujesz się na założenie jakiegoś konta internetowego lub korzystanie z aplikacji mobilnej, uważnie przeczytaj ich politykę prywatności – znajdziesz tam informacje o zakresie udostępniania danych użytkowników przed administratorów serwisu.
  • Instaluj sprawdzone, wiarygodne aplikacje. Zanim zdecydujesz się na pobranie i używanie danego programu, sprawdź, czy aplikacja nie jest fałszywa i czy za jej pośrednictwem cyberprzestępca nie podszywa się pod producenta jej oryginalnej wersji. W tym celu warto zweryfikować m.in. opinie użytkowników oraz widoczną w sklepie liczbę pobrań (często się zdarza, że fałszywe aplikacje są w porównaniu z oryginałem pobierane rzadziej).
  • Zadbaj o ustawienia przeglądarki. Zmień opcje prywatności w swojej przeglądarce lub włącz tryb incognito. Pozwoli to na ograniczenie zakresu udostępnianych informacji, a także sposobu używania i przechowywania plików cookies.
  • Bądź czujny. Pamiętaj, aby nie tracić czujności, regularnie sprawdzać swoje wyciągi z kont i kart bankowych. W przypadku wystąpienia niepokojącej sytuacji lub transakcji, o której nie masz pojęcia, niezwłocznie to wyjaśnij.

Więcej informacji na temat cyfrowego śladu i ochrony tożsamości w sieci znajdziemy na stronie KPRM Cyfryzacja i w poradniku „Jak chronić się przed cyberatakami?”.

Dbaj o swój wirtualny wizerunek

Nasz cyfrowy ślad tworzą również filmy i zdjęcia wrzucane do internetu przez nas lub inne osoby. Udostępniając wizerunek, nie zawsze jednak pamiętamy o praktycznych zasadach, które pomogą nam chronić swoją reputację w sieci. Nierozsądne dzielenie się materiałami może nieść przykre konsekwencje dla użytkownika, a raz udostępnione zasoby trudno będzie skutecznie usunąć.

Jak więc chronić swój wizerunek w internecie? Przede wszystkim zanim udostępnimy coś innym, warto zastanowić się, czy chcemy, aby nasze zdjęcie, film bądź komentarz zobaczyli nasi bliscy, nauczyciele, pracodawca lub współpracownicy. Przed publikacją dobrze przeanalizować, czy to, co dziś wydaje nam się ważne albo zabawne, będzie takie też za kilka lat i czy wówczas nadal z przyjemnością będziemy oglądać ten materiał w internecie. Dobrze również pamiętać, aby nie udostępniać innym ośmieszających nas zdjęć oraz asertywnie nie zgadzać się na publikowanie materiałów, które są dla nas przykre, stawiają w złym świetle lub po prostu nam się nie podobają.

Więcej na temat praktycznych wskazówek, jak dbać o swój wizerunek w sieci przeczytasz w naszej aktualności „Wizerunek online: pamiętaj o nim również w wakacje!”.

 

Źródło: https://ose.gov.pl/aktualnosci/wpis/bezpieczni-w-sieci-z-ose-ochrona-wizerunku-i-tozsamosci-w-sieci