SZKOLNY DZIEŃ PROFILAKTKI I POWITANIE WIOSNY 2021

W dniu 19 marca 2021 roku w Zespole Placówek Oświatowych im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym odbyło się cykliczne przedsięwzięcie Szkolny Dzień Profilaktyki  oraz powitanie wiosny.

Odpowiedzialna za organizację tego wydarzenia była Pani Kierownik świetlicy Lena Stawiarz, która przygotowała program przy współpracy z wychowawcami świetlicy i klas O-III.

Wiodącym hasłem było MIEJ SERCE DLA PRZYRODY, a tematyka dotyczyła m.in. ochrony środowiska, zdrowego stylu życia, segregacji odpadów, znaczenia wody w życiu człowieka i w przyrodzie oraz tworzenie atmosfery radości płynącej z nadejścia wiosny.   Spotkanie było zorganizowane na sali gimnastycznej, gdzie każda z grup miała wyznaczone miejsce, przestrzegając zasad epidemicznych. Scenografie i potrzebne eksponaty przygotowała pani Lena Stawiarz, Dorota Słomka i Magdalena Zając- Żyła.

Wszystkich zebranych wiosennie powitała Pani Dyrektor Dorota Karasińska –Kozłowska wraz z panią Leną Stawiarz, które wyraziły swoją radość z możliwości wspólnej zabawy, nauki pomimo trudnej sytuacji związanej z Covid-19. Życzyły wszystkim udanej zabawy i miło spędzonych chwil.

Na spotkanie przybyli zaproszeni goście Pan Paweł Kieniewicz z małżonką Amber. Państwo prowadzą Sichowską Fundację Edukacyjną, organizując wiele ciekawych wydarzeń dla dzieci. Na spotkanie nie mógł przybyć Pan Wójt Gminy Rytwiany Grzegorz Forkasiewicz, ale życzył wszystkim jak najlepiej w tym "wesołym", lecz bardzo wartościowym wydarzeniu.

Pierwsza część to było powitanie Pani Wiosny, która w kolorowej sukni wspólnie ze swoimi wróżkami wkroczyła na salę. Uczennice uczęszczające na świetlicę szkolną przygotowały dwa tańce wiosenne pod kierunkiem pani Leny Stawiarz. Układy taneczne do piosenek „Nadeszła wiosna” i „Wiosenne przebudzenie” były efektowne i bardzo się podobały widowni, która nagrodziła artystów gromkimi oklaskami. Nie zabrakło wiosennych konkursów np. rozpoznawanie odgłosów natury, wskazywanie oznak wiosny, zagadek. Dzieci świetnie sobie z nimi radziły.

Najbardziej wyczekiwanym punktem programu była prezentacja wiosennych kapeluszy i gadżetów biorących udział w wiosennym konkursie. Musicie przyznać, że wszystkie prace były niesamowite, piękne i pracochłonne. Powołane jury miało trudną decyzję do podjęcia.

Kolejnym punktem były prezentacje klas O-III. Widowiska artystyczne, tańce w wykonaniu dzieci, śpiew to niewątpliwie zasługa wychowawców klas: pani Doroty Słomki, pani Marzeny Woś, pani Urszuli Kutyła, pani Doroty Karasińskiej- Kozłowskiej, pani Barbary Odważny. Serdeczne podziękowania również dla rodziców, którzy zadbali o piękne stroje dla dzieci.

Klasa O zaprezentowała się w przedstawieniu pt. „Mali strażnicy przyrody”. Inscenizacja klasy I pt. „O rybaku i złotej rybce” nawiązywała do dbania o czystość wód, (22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody). Uczniowie klasy II przygotowali inscenizację do wiersza Pan Słowik i piosenki „Wiosna w błękitnej sukience”. Natomiast klasa III w przedstawieniu „Wiosenny kwiatek” pokazała zmiany zachodzące w przyrodzie na przełomie zimy i wiosny. Zaśpiewały również piosenkę pt. „Grunt to zdrowie” zachęcającą do zdrowego trybu życia.

Przerywnikami poszczególnych występów były integracyjne tańce: Taniec Mai i Chocolate, w których uczestniczyli zarówno dzieci jak i dorośli.

Pod koniec spotkania jury ogłosiło wyniki konkursu wiosennego w kategoria dziewczynek:

I miejsce Maja Moskal z kl. O

II miejsce Emilia Gil z kl. I

III miejsce Zuzia Ligęza z kl. III

W kategorii chłopców:

I miejsce Jakub Konys z kl. O

II miejsce Wojciech Gołda z kl. I

III miejsce Bartosz Hynek z KL. II.

Wszystkie prace zostały nagrodzone prezentami i dyplomami, które wręczali Pani Dyrektor Dorota Karasińska -Kozłowska i Państwo Kieniewicz.

Wszyscy obecni otrzymali również Medal Przyjaciela Przyrody i złożyli przyrzeczenie, że będą chronić naszą planetę.

Dziękujemy bardzo serdecznie wszystkim Państwu Nauczycielom, Państwu Rodzicom za współpracę, pracownikom szkoły oraz Państwu Kieniewicz za obecność.

Uśmiech na twarzach i zadowolenie były oznaką, że wszyscy się świetnie bawili i otworzyli swoje serca na ratowanie naszej przyrody.

Zapraszmy do obejrzenia krótkich filmików oraz zdjęć z wydarzenia:

Kl. 0 "Mali strażnicy przyrody

Kl. 1 "O złotej rybce"