Z wizytą w Pałacu Prezydenckim

W połowie lutego zadzwoniła do naszej szkoły przedstawicielka Kancelarii Pani Prezydent z zaproszeniem do Pałacu Prezydenckiego naszej społeczności szkolnej. Przypomnijmy, że w marcu 2018 r. naszą szkołę odwiedziła pani Agata Kornhauser-Duda uczestnicząc w Dniach Profilaktyki (https://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,377,dni-profilaktyki-2018-w-sichowie-duzym-z-udzialem-pierwszej-damy.html.) Wówczas otrzymaliśmy zaproszenie na rewizytę.

10 marca 2020r.  dwoma autokarami wyruszyliśmy do Warszawy. Wśród jadących byli uczniowie, rodzice i nauczyciele.

Wejście do Pałacu budziło wiele emocji – uczniowie przeżywali kontrolę dokumentów i przejście przez bramkę. Wszyscy zostali poproszeni o dokładne wymycie rąk. Następnie wraz z przewodnikami zwiedziliśmy Pałac Prezydencki. Usłyszeliśmy historię miejsca i współczesne przeznaczenie pomieszczeń, w których na co dzień pracuje i mieszka Para Prezydencka. Największe wrażenie zrobiła na nas Sala Kolumnowa, Ogród Zimowy, Sala Błękitna w stylu rokoko, w której Pierwsza Dama spotyka się ze współmałżonkami głów państw oraz Sala Biała - przeznaczona do rozmów Prezydenta z ważnymi osobistościami.

Wyczekiwanym przez wszystkich momentem było spotkanie z Panią Prezydentową Agatą Kornhauser-Duda, która serdecznie nas powitała. Okazało się, że świetnie pamięta wizytę w naszej szkole. Szczególnie podkreśliła dwustuletnią tradycję sichowskiej oświaty, akcje profilaktyczne, przedstawienie „Droga Marlenki ku zdrowiu” oraz udział uczniów w licznych konkursach. Opowiedziała o zasadach protokołu dyplomatycznego i niedawnej wizycie Prezydenta Republiki Islandii w Polsce. Dowiedzieliśmy się również, że dla współmałżonka gościa przygotowuje się odrębny program wizyty i w jego ramach Panie Prezydentowe odwiedziły Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach będące instytutem badawczym oraz szpitalem specjalistycznym zajmującym się pacjentami z uszkodzeniami narządu słuchu, głosu, mowy, równowagi i oddychania. Wspomniała także o podsumowaniu „Akcji Pomocy Polakom na Wschodzie”, zaznaczając jakie wrażenie zrobił na niej patriotyzm i miłość do języka polskiego tamtejszej młodzieży.

Następnie uczennice klasy ósmej Olga Łabęcka i Klaudia Łodkowska przeczytały wręczyły własnoręcznie napisany i podpisany przez wszystkich uczniów list społeczności szkolnej skierowany do Pierwszej Damy. Do listu dołączyliśmy portfolio szkoły. Wręczyliśmy obraz pędzla regionalnej artystki Jadwigi Kotlarz oraz piękny szklany wazon z Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka i kwiaty. Uczennice z zespołu Wesołe Nutki w strojach ludowych zaśpiewały „Z pod Gór Świętokrzyskich”.

Po oficjalnej części zostaliśmy zaproszeni na przepyszny(!!!) poczęstunek. W czasie nieoficjalnej części był czas na wspólne fotografie i interesujące rozmowy indywidualne z Panią Prezydentową. Na zakończenie wizyty wszyscy uczestnicy otrzymali upominki i zostali poczęstowani ulubionymi czekoladkami Pierwszej Damy.

Wizytę w Warszawie zakończyliśmy spacerem po Starówce – odwiedziliśmy Syrenkę, zatrzymaliśmy się w skupieniu przy Pomniku Małego Powstańca.