Prawo do bycia zapomnianym, czyli znaj swoje prawa w internecie

Internet oferuje wiele możliwości ułatwiających życie. Pozwala na darmową komunikację osób mieszkających na odległych krańcach świata, umożliwia zdalną naukę oraz dokonywanie zakupów bez wychodzenia z domu. Wiele działań, które wykonujemy w sieci, wymaga rejestracji, a to wiąże się z udostępnianiem swoich danych osobowych. Co jednak w przypadku, gdy chcemy zostać zapomniani w internecie? Wtedy warto skorzystać z prawa do bycia zapomnianym.

W sieci, podobnie jak w świecie realnym, możemy trafić na potencjalnych oszustów. Zawsze należy więc być ostrożnym i uważać, komu oraz w jakim celu udostępniamy swoje dane osobowe. Rozwiązań oferowanych w internecie jest wiele, a szereg z nich wymaga rejestracji, która wiąże się pozostawieniem swoich danych osobom trzecim. Zakładając konto m.in. w sklepie internetowym, mediach społecznościowych czy programie lojalnościowym, rejestrujemy się i wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych. Z czasem możemy jednak zmienić zdanie, pragnąc powrócić do większej anonimowości i sprawić, by sieć o nas zapomniała. Czy takie działania są w ogóle możliwe? W końcu utarło się przecież przekonanie, że w internecie nic nie ginie…

Czym jest prawo do bycia zapomnianym?

Wielu użytkowników sieci nie zdaje sobie sprawy z przysługującego im prawa do bycia zapomnianym, które jest jedną z gwarancji prawa do prywatności. Prawo to zostało uregulowane w art. 17 unijnego ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO).

Powodem, dla którego takie uregulowanie zostało wprowadzone, jest zapewnienie użytkownikom internetu możliwości skutecznego prawa do zapomnienia w sieci. Oznacza to, że osobom fizycznym przysługuje prawo do usunięcia swoich danych, jeśli wycofają zgodę o przetwarzaniu danych osobowych i nie występują inne zasadne podstawy do zachowania tych danych, tj. nie są one już niezbędne do celów, do jakich zostały pobrane, lub nie muszą być w inny sposób przetwarzane.

Po zgłoszeniu przez użytkownika żądania usunięcia jego danych i wobec braku podstaw do ich zachowania administrator ma obowiązek bez zbędnej zwłoki je usunąć.

Jakie uprawnienia nam przysługują?

W skład prawa do bycia zapomnianym wchodzą dwa uprawnienia:

• możliwość żądania usunięcia naszych danych osobowych przez administratora danych;
  • możliwość żądania, aby administrator naszych danych poinformował innych administratorów danych, którym upublicznił dane osobowe, że osoba, której dane dotyczą, żąda, by administratorzy ci usunęli wszelkie łącza do tych danych osobowych, a także ich kopie lub replikacje.

Jak chronić swoje dane osobowe?

Ochrona naszych danych osobowych – uwiecznionych zarówno w sferze realnej, jak i wirtualnej – jest niezwykle ważnym aspektem. W przypadku gdy nasze dane dostaną się w niepowołane ręce, narażeni jesteśmy na szereg niebezpieczeństw, m.in. kradzież tożsamości czy zaciągnięcie zobowiązań finansowych, niosących dla nas daleko idące konsekwencje.

Chcąc chronić swoje dane osobowe przed wykradnięciem, zawsze możemy skorzystać z prawa do zapomnienia. Zanim jednak postanowimy udostępnić swoje dane, warto wcześniej zweryfikować potencjalnego administratora danych. W przypadku wątpliwości co do naruszenia naszych praw nie powinno się ignorować tego faktu i działać. Warto skontaktować się wówczas z adwokatem lub radcą prawnym, który udzieli nam niezbędnej pomocy.

Więcej informacji i porad dotyczących bezpiecznego korzystania z internetu, a także niebezpieczeństw związanych z użytkowaniem sieci znajduje się w drugiej części poradnika „Bezpieczeństwo online w szkołach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej” pod red. Agnieszki Wrońskiej i Marka Sowali. W publikacji dostępna jest również szczegółowa procedura realizacji prawa do zapomnienia.

Źródło: https://ose.gov.pl/aktualnosci/prawo-do-bycia-zapomnianym-czyli-znaj-swoje