Straszny Goofy – nowe zagrożenie w internecie

Niemiecka policja ostrzega przed nowym zagrożeniem w mediach społecznościowych. Osoba, posługująca się zmienionym wizerunkiem Goofy’ego znanego z filmów animowanych, zachęca dzieci do wykonywania zadań, które mogą zagrażać nawet ich życiu.

WhatsApp, Instagram i TikTok – użytkownicy tych mediów społecznościowych muszą się mieć na baczności. Najmłodsi użytkownicy tych portali w ostatnim czasie otrzymują wiadomość od osoby posługującej się wizerunkiem Goofy’ego, znanego z bajek Disneya. Gdy zaakceptują prośbę o nawiązanie kontaktu, otrzymują listę zadań do wykonania. Ten – kolejny już – internetowy challenge może być niebezpieczny, wręcz zagrażający zdrowiu i życiu dzieci.

­ – Osoba, która przedstawia się jako Jonathan Galindo i wykorzystuje zmieniony obraz postaci z bajki Disneya, Goofy'ego, prowadzi obecnie swoją akcję poprzez WhatsApp, Instagram i TikTok. „Straszny Goofy” zachęca dzieci i młodzież do niebezpiecznych gier – czytamy na profilu facebookowym policji z Brandenburgii.

Straszny Goofy wzywa dzieci i młodzież do wykonywania różnych zadań, które z początku wydają się dość banalne i nieszkodliwe, ale na końcu mogą prowadzić do samobójstwa gracza.

W internecie co jakiś czas pojawiają się challege i łańcuszki, szczególnie niebezpieczne dla najmłodszych. Pamiętamy np. grę „Niebieski Wieloryb”, polegającą na wykonywaniu wyzwań, które prowadziły dzieci do samookaleczeń i samobójstw. Głośno było też o przerażającej lalce Momo nakłaniającej do wykonywania groźnych wyzwań.

Pamiętajmy, że niebezpieczeństwa w sieci nie mają wakacji. Zwracajmy uwagę na aktywność dzieci w internecie, w tym także na portalach społecznościowych. Wyjaśniajmy, że należy zachować szczególną ostrożność w podejmowaniu kontaktów z nieznanymi osobami. Wreszcie – informujmy o zagrożeniach i tłumaczmy, jak groźne są z pozoru nieszkodliwe „wyzwania”.

– Największym zagrożeniem dla dzieci w internecie jest samotność i nieuważność nas, dorosłych – przypomina Łukasz Wojtasik z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Bądźmy bezpieczni w sieci!

Źródło: https://ose.gov.pl/aktualnosci/straszny-goofy-nowe-zagrozenie-w-internecie