DNI PROFILAKTYKI Z PIERWSZĄ DAMĄ

20 marca 2018 roku do Zespołu Placówek Oświatowych Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym przybyła Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pani Agata Kornhauser-Duda.

Była to długo wyczekiwana wizyta, gdyż szkoła wystosowała zaproszenie już jesienią. Przyjazd Pierwszej Damy był związany z projektami realizowanymi w szkole: Lekcja Ruchu Drogowego prowadzona w naszej szkole przez Krajową Inspekcję Ruchu Drogowego oraz cyklicznie prowadzone zajęcia z szeroko pojętej profilaktyki zwieńczone Dniem Profilaktyki, odbywającym się Pierwszego Dnia Wiosny.

Pierwsza Dama Przybyła punktualnie o godzinie 13.00. Została powitana przez p. dyrektor Dorotę Karasińską-Kozłowską p. Wójta Gminy Rytwiany Grzegorza Forkasiewicza wraz z małżonką, p. Sekretarz Gminy Rytwiany Mariannę Stryszowską oraz delegację uczniów w strojach ludowych. Pierwszym punktem wizyty było przyglądanie się warsztatom kulinarnym prowadzonym przez uczennice Technikum Żywienia w Sichowie Dużym pod opieką nauczyciela p. Marię Lipiec. Doświadczone uczennice technikum monitorowały pracę uczniów z klas IV - VII naszej szkoły.  Ich zadaniem było wykonanie zdrowych, atrakcyjnych, wiosennych kanapek, sałatek, szaszłyków owocowych i przekąsek. Pani prezydentowa wykazała duże zainteresowanie  pracami dzieci, długo rozmawiała z nimi na temat zdrowej diety, upodobań kulinarnych, współpracy między szkołami.

Następnie Pani Agata Kornhauser - Duda zwiedziła wystawę nagrodzonych prac plastycznych w konkursie „Żyj zdrowo”,  później udała się do sali gimnastycznej, oglądając po drodze tablice z fotografiami upamiętniającymi ważne dla naszej szkoły wydarzenia i Izbę Regionalną.

Kolejnym punktem programu było powitanie zgromadzonych gości i uczniów piosenką „Wiosna, cieplejszy wieje wiatr”w wykonaniu Korneli Patrzałek, nauczyciela muzyki p. Dariusza Karasińskiego, p. dyrektor. Przedstawienie muzyczno - teatralne pt. „Droga Marlenki ku zdrowiu” o tematyce prozdrowotnej zaprezentowali  uczniowie klas V - VII.

Następnie zostały wręczone nagrody dla zwycięzców konkursu plastycznego „Żyj zdrowo”. Nagrody dla laureatów w 3 kategoriach wiekowych zostały ufundowane i wręczone przez Panią Prezydentową. Nagrody dla pozostałych zwycięzców ufundował pan Wójt Grzegorz Forkasiewicz.

Nasz wyjątkowy Gość zwrócił się do zebranych uczniów, rodziców i nauczycieli w kilku słowach odnosząc się do tego, co zobaczyła i podzieliła się przemyśleniami na temat poruszonych w przedstawieniu i pracach plastycznych zagadnień. Pani dyrektor Dorota Karasińska – Kozłowska podziękowała Pani Prezydentowej za wyjątkową wizytę, odczytała treść podziękowania, a dziewczynki w strojach ludowych wręczyły kwiaty.

Po wspólnej fotografii wszyscy udali się na stołówkę, by degustować przygotowane na warsztatach kulinarnych przekąski. Po degustacji uczniowie udali się do sali gimnastycznej na zajęcia ruchowe z zumby prowadzone przez p. Martę Dutka, a nauczyciele wraz z p. Wójtem, p. Sekretarz gminy przeszli na spotkanie z Panią Prezydentową. Spotkanie przebiegało w miłej, serdecznej atmosferze, gdyż Pierwsza Dama jest osobą radosną, uśmiechniętą, życzliwą. Rozmowa toczyła się wokół zagadnień związanych z codzienną pracą w szkole, współpracą ze środowiskiem lokalnym i samorządem gminy. Spotkanie zakończyło się miłym akcentem dla każdej ze stron - wymieniono się podarunkami.

Na koniec Małżonka Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Agata Kornhauser-Duda wpisała się do Szkolnej Księgi Pamiątkowej. Bardzo sympatycznym gestem było pozowanie do zdjęć wspólnie z uczniami, nauczycielami oraz rozdawanie autografów i zaproszenie uczniów na zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego w Warszawie.

Wizyta przebiegła w miłej atmosferze i mamy nadzieję, że pracownicy Służby Ochrony Państwa nie mieli pretensji, że została wydłużona o pół godziny.