Zespół Placówek Oświatowych - Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym

Bezpieczna Szkoła_Bezpieczne Ferie"

Program” Bezpieczna Szkoła trwa nadal -w roku szkolnym 2017/18 prowadzony w ramach godzin wychowawczych… 

"Bezpieczne Ferie" to kontynuacja programu "Bezpieczna Szkoła" w ramach którego w dniu 24 stycznia 2017 odbyło sie spotkanie z policjantem. Policjant - Dzielnicowy przedstawił uczniom zagrożenia z jakimi moga sie spotkać w czasie ferii, w formie slajdów pokazał różne sytuacje i jak postepować w różnych wypadkach. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań na które uzyskali wyczerpujace odpowiedzi. Na koniec poruszono temat "Bezpiecznego Internetu" , który był już omówiony na lekcjach zajęć komputerowych. Uczniowie interesowali się jednak karalnością za wykroczenia dotyczace umieszczania plotek  o innych na portalach społecznościowych. Uczniowie uzyskali wyczerpujace odpowiedzi na swoje pytania i tak przygotowani z zakresu bezpieczeństwa rozpoczynają feriie. W dniu 12 listopada 2015 r. przystąpiliśmy do realizacji cyklu szkoleń profilaktycznych w ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „ Bezpieczna+”.Czwartkowy dzień był dla naszych uczniów bardzo ciekawy, zaskakujący, a przede wszystkim pouczający. Działania rozpoczęliśmy od Programu „Nie bądź ofiarą”, który skierowany jest do całej społeczności szkolnej: uczniów, nauczycieli, a także rodziców.Dzień 12 listopada zgodnie z harmonogramem został skierowany do uczniów, którzy zostali podzieleni na trzy grupy: grupa 1 - klasa I, II; grupa 2 - klasa III, IV; grupa 3 - klasa V, VI. Każda z grup odbyła dwu godzinne szkolenie teoretyczno – warsztatowe, które poprowadził trener profilaktyk Pani Monika Wójcik – Przybyłowicz z Ośrodka Profilaktyki Społecznej w Zakliczynie.17 listopada przed nami druga część warsztatów, a także szkolenie dla rodziców i nauczycieli. Do zobaczenia !

Profilaktyka w naszej szkole.17 listopada 2015 r. uczniowie klas I – VI zakończyli jeden z cyklu szkoleń profilaktycznych realizowanych w ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015 – 2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach – „ Bezpieczna+”.Program dotyczył tematu agresji w szerokim znaczeniu tego słowa. Szkolenie teoretyczno – warsztatowe „ Nie bądź ofiarą ” pozwoliło w sposób wyczerpujący zaprezentować uczniom temat agresji, jej formy i sposób radzenia sobie z sytuacjami trudnymi. Program koncentrował się na dwóch obszarach.Pierwszy etap dotyczy zapoznania uczniów z różnymi rodzajami przemocy – przemocą fizyczną, psychiczną, cyberprzemocą, konfliktami.Drugi obszar to sposób radzenia sobie z przemocą i trening umiejętności przydatnych w zapobieganiu konfliktów i w rozwiązywaniu ich.W ramach 4 godzinnego spotkania podjęto tematykę:

1. Agresja. Jak nie stać się sprawcą, jak nie zostać ofiarą

2. Forma agresji – wulgaryzmy, przemoc werbalna z zastosowaniem w cybersieci

3. Wzmacnianie kompetencji emocjonalnych

4. Mediacje – jak rozwiązywać konflikty.

Dzieci nie tylko pogłębiły swoją wiedzę teoretyczną, ale przed wszystkim brały czynny udział w warsztatach, które tym razem poprowadziła Pani Anna Królikowska - trener profilaktyk z Ośrodka Profilaktyki Społecznej w Zakliczynie.Również w tym dniu o godzinie 16:00 szkolenie z zakresu agresji odbyli rodzicei nauczyciele. Zajęcia skupiły się na ważnej umiejętności w relacji Rodzic-Dziecko jaką jest dobra komunikacja. Omówiona została także obserwacja z przeprowadzonych zajęć z uczniami.Zakres spotkania obejmował tematykę:

- Komunikacja i jej wartość dla prawidłowego funkcjonowania rodziny

- Jak do siebie mówić, jak słuchać, sztuka kompromisu

- Radzenie sobie z emocjami w sytuacjach konfliktowych

- Rodzice, dzieci, szkoła, otoczenie – jak ze sobą współpracować

- Wspólnie spędzony czas, jego znaczenie

- Jak odnaleźć się w świecie mediów i złych wzorców rodziny

- Szczególne, emocjonalne potrzeby dzieci

- Sytuacje kryzysowe –jak szukać pomocy i dlaczego warto to robić .

26 listopada kolejna lekcja profilaktyki, tym razem będzie ona dotyczyła przeciw działaniom zagrożeniom medialnym i będzie skierowana do uczniów klas IV – VI. Czekamy na spotkanie z cyklu „ O potworach na forach „.