Jasełka 2023

21 grudnia 2023 roku w sali gimnastycznej Zespołu Placówek Oświatowych – Publicznej Szkoły Podstawowej i Przedszkola im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym w magicznej, bożonarodzeniowej scenerii, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali niezwykłe widowisko „…Bóg się rodzi w Człowieku…”.

Sala gimnastyczna wypełniła się publicznością. Na widowni zasiedli rodzice, dziadkowie, młodzież, mieszkańcy. Przybyli także zaproszeni goście:

-  Wójt Gminy Rytwiany pan Grzegorz Forkasiewicz;

- Przewodniczący Rady Powiatu Staszowskiego pan Grzegorz Rajca;

- Przewodniczący Rady Gminy Rytwiany pan Jerzy Gwizdowski;

- Radni: pan Jarosław Gil, pan Stanisław Głowacki, pan Krzysztof Drzazga, pan Andrzej Sekuła;

- Łowczy Koła Łowieckiego „Knieja” Sichów pan Dominik Góra;

- pan Gustaw Kozłowski;

- ks. Proboszcz parafii Koniemłoty Michał Łukasik;

- Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Dworscy Sichowianie” pani Barbara Uśmiał, członkinie koła pani Lucyna Hynek, pani Irena Ślęzak;

- pracownik GZK w Rytwianach pan Tadeusz Gaj;

-  emerytowani nauczyciele i pracownicy szkoły - pani Danuta Giemlewicz, pan Zygmunt Jamroży, pani Małgorzata Jamroży;

- przewodnicząca Rady Rodziców pani Jolanta Patrzałek i członkini zarządu pani Renata Hynek;

- nauczyciele i pracownicy szkoły.

Pani dyrektor Dorota Karasińska – Kozłowska serdecznie powitała wszystkich zebranych, kierując ciepłe, życzliwe słowa, przekazała życzenia, wprowadzając świąteczny nastrój.

W kilku odsłonach młodzi artyści przedstawili inscenizację Jasełek, które zainaugurował zjawiskowy taniec aniołów w bieli, w skrzydłach, wykonanych przez panią Martę Jezierską-Lis oraz panią Annę Zgrzywa. Widowisko, w którym wzięli udział uczniowie klas VII i VI, rozgrywało się na tle scenografii przygotowanej przez panią Dorotę Słomkę i panią Lenę Stawiarz, w blasku nastrojowych świateł. Przeniosło nas do tajemniczych wydarzeń rozgrywających się w niewielkim Betlejem. Wraz z trzema królami i skromnymi, aczkolwiek wygadanymi pastuszkami, stajemy się świadkami duchowej przemiany sługi króla  Heroda. Widzimy też władcę zatwardziałego w swym umiłowaniu niepodzielnej władzy, który wydał wyrok śmierci na własnego syna. Poznajemy jeszcze raz najważniejszą prawdę: Bóg rodzi się w człowieku, gdy ten poznaje Miłość. Sceny były urozmaicone kolędami w wykonaniu dzieci młodszych i starszych. Reżyserem widowiska była pani Joanna Pietras.

Przed koncertem, czyli drugą częścią spotkania wystąpili zaproszeni Goście: pan Wójt Grzegorz Forkasiewicz, pan Grzegorz Rajca, ks. Michał Łukasik złożyli wszystkim świąteczno-noworoczne życzenia, a uczniowie przekazali wigilijny opłatek.

W drugiej części spotkania uczniowie, nauczyciele i goście wykonywali kolędy, pastorałki, tańczyli, grali na instrumentach. Oprawę muzyczną przygotował pan Dariusz Karasiński, pani Lena Stawiarz, pani Dorota Słomka, pani Marzena Woś, pani Dorota Karasińska-Kozłowska.

Gościnnie wystąpili: chór parafialny z parafii Koniemłoty pod kierunkiem ks. Michała Łukasika, pan Gustaw Kozłowski, pani Dorota Słomka w duecie z panią Dorotą Karasińską – Kozłowską. Wykonawcy zaprezentowali piękne kolędy i pastorałki.

Jak co roku miała miejsce kolejna edycja akcji charytatywnej dla dzieci z domu dziecka w Pacanowie „I TY, MOŻESZ ZOSTAĆ ŚWIĘTYM MIKOŁAJEM…”. Świąteczne stroiki, dekoracje, przygotowali uczniowie, nauczyciele – opiekunowie Szkolnego Koła Wolontariatu,  pani Magdalena Zając-Żyła, pani Lena Stawiarz, pani Anna Zgrzywa, pani Marta Jezierska-Lis, pani Diana Boroń-Maziarz, pani Iza Maciejko, pani Urszula Kutyła, pani Dorota Słomka, a także rodzice. Do akcji przyłączyły się panie z KGW „Dworscy Sichowianie”, które na ten szczytny cel dostarczyły ciasto. Akcja cieszyła się dużym powodzeniem wśród uczestników naszego kolędowania. Dziękujemy za ich hojność i dobre serce.

Nad dźwiękiem i światłem czuwał pan Kamil Kondek z firmy PIANO, za co serdecznie dziękujemy.

Po spotkaniu wszyscy uczestnicy mieli możliwość degustacji wigilijnych potraw przygotowanych przez restaurację LORD.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom, pracownikom, uczniom, rodzicom, zaangażowanym w przygotowanie tego wyjątkowego spotkania.

Autor: Dorota Karasińska-Kozłowska