Zespół Placówek Oświatowych - Publiczna Szkoła Podstawowa i Przedszkole im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym

„Mały ogród-wielka korzyść”

Projekt grantowy „Mały ogród-wielka korzyść” to przedsięwzięcie zrealizowane w Publicznej  Szkole Podstawowej im. Marii Firlejczyk w Sichowie Dużym dla uczniów i dla społeczności lokalnej  w ramach programu Działaj Lokalnie. Autorami projektu są: dyrektor Dorota Karasińska - Kozłowska oraz nauczycielki - Dorota Słomka i Magdalena Zając-Żyła.

 

Głównym celem było stworzenie wokół budynku szkoły optymalnych warunków do edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży oraz spotkań integracyjnych dla mieszkańców okolic. Działania projektowe obejmowały wybudowanie altany, odświeżenie terenów zielonych i posadzenie drzew wokół szkoły. Ogłoszono również konkurs plastyczny „Jesień w przyrodzie”, do którego udziału zaproszono chętnych uczniów naszej szkoły oraz szkoły podstawowej  w Strzegomiu.

Podsumowaniem projektu było wyjątkowe wydarzenie pod hasłem ,,Jesienny Piknik Integracyjny”, które odbyło się w sali gimnastycznej 27 października 2023 r. Dzięki wielkiemu zaangażowaniu autorów projektu, a także nauczycieli: Marzeny Woś, Leny Stawiarz, Barbary Odważny, Dariusza Karasińskiego i Anny Zgrzywy udało się zorganizować uroczystość, na którą przybyli licznie zaproszeni goście: rodzice, dziadkowie, przyjaciele szkoły oraz nauczyciele i uczniowie z zaprzyjaźnionej Szkoły Podstawowej ze Strzegomia. W scenerii złotej, polskiej jesieni pani dyrektor Dorota Karasińska-Kozłowska rozpoczęła spotkanie przepiękną piosenką Jonasza Kofty „Pamiętajcie o ogrodach”, a później usłyszeliśmy magiczne dźwięki  płynące ze skrzypiec w wykonaniu uczennicy z sąsiedzkiej szkoły rolniczej. W dalszej części spotkania wszyscy mieli okazję do zaprezentowania własnych talentów artystycznych. Uczniowie pod kierunkiem wychowawców pokazali, jak pięknie potrafią śpiewać, tańczyć, wcielić się w role, a przede wszystkim wspólnie się bawić. Wszystkie występy były tematycznie związane z jesienią, ze zbiorami warzyw i owoców. Nie zabrakło tradycyjnych wierszy „Rzepka” , „Na starganie” w nowoczesnych inscenizacjach. Kolorowa choreografia z parasolkami, listkami i bum-bum rurkami zachwyciła i porwała do tańca widownię. Były zagadki przyrodnicze dla najmłodszych oraz łamigłówki, puzzle dla starszych. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac plastycznych ogłoszonego wcześniej konkursu „Jesień w przyrodzie”, które cieszyło się wielkim zainteresowaniem, szczególnie wśród najmłodszych uczniów, którzy wykazali się kreatywnością i pracowitością. Tworzenie jesiennych kompozycji z wykorzystaniem materiałów przyrodniczych okazało się doskonałą alternatywą na spędzanie wolnego czasu z rodziną. Wszystkie prace zostały docenione i nagrodzone, wyłoniono też najlepsze w dwóch kategoriach wiekowych.

Spotkanie zakończono pysznym poczęstunkiem, pełnym kolorowych i zdrowych przekąsek z warzyw i owoców. A to wszystko dzięki darczyńcom, którzy wsparli finansowo nasz projekt. Są to: pan Tadeusz Wrześniak właściciel Huty Szkła Gospodarczego oraz Zarząd Koła Łowieckiego Knieja w Sichowie. Drobne upominki ufundowała także pani Ewa Maj, doradca finansowy i ubezpieczeniowy.

Z pewnością cel projektu został osiągnięty! Była to wspaniała okazja do wymiany doświadczeń edukacyjnych, a przede wszystkim nawiązaniu pozytywnych relacji wśród społeczności lokalnej i integracji.

Koordynator projektu Dorota Słomka

Zdjęcia