Dzień Patrona Szkoły i Pasowanie na ucznia

Szkoła jest miejscem, w którym uczniowie nie tylko zdobywają wiedzę, nawiązują pozytywne relacje, ale także uczą się pielęgnować różnorodne tradycje. Jedną z nich jest Dzień Patrona Szkoły, który jest obchodzony w naszej szkole już od 15 lat w Dzień Edukacji Narodowej.

Bo nasza patronka Maria Firlejczyk była nauczycielką pełną pasji, zaangażowania i empatii. Tegoroczne święto było szczególne, ze względu na 200 lecie ustanowienia Komisji Edukacji Narodowej, o czym w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę pani dyrektor Dorota Karasińska-Kozłowska, podkreślając rangę zaangażowania nauczycieli w wychowanie młodego pokolenia, w wyzwalanie u uczniów zapału do poznawania siebie i świata oraz ukazywanie  im tego, co wartościowe i piękne. Podziękowała wszystkim pracownikom szkoły za codzienną pracę, za życzliwość i serdeczność. Wręczyła coroczne nagrody dyrektora nauczycielom i pracownikom administracji i obsługi. Do podziękowań dołączyli się przedstawiciele uczniów, pani Jolanta Patrzałek, przewodnicząca Rady Rodziców oraz sekretarz gminy pan Tomasz Fąfara, przekazując pani dyrektor nagrodę wójta. Do podziękowań uczniowie dołączyli kwiaty i  muzyczne upominki.

Kolejnym punktem uroczystości był występ prezentujący umiejętności taneczne, recytatorskie i wokalne pierwszaków. W popisach artystycznych wspierali ich starsi koledzy z klasy czwartej, którzy dobrze pamiętali swoje pierwsze kroki w szkole. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci ślubowania na sztandar szkoły oraz pasowanie na ucznia, którego dokonała pani dyrektor poprzez symboliczne dotknięcie lewego ramienia ołówkiem. W ten sposób pierwszoklasiści zostali oficjalnie włączeni do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Sichowie Dużym. Na zakończenie uczniowie klasy pierwszej otrzymali pamiątkowe dyplomy, legitymacje szkolne oraz upominki ufundowane przez rodziców.

Z pewnością ten pełen wrażeń dzień na długo pozostanie w pamięci najmłodszych uczniów. Życzymy im samych sukcesów w nauce, dużo radości i satysfakcji z odkrywania tajemnic świata.

Autro: Dorota Słomka