Zwiedzamy Lublin!

W tym roku w ramach Młodzieżowej Sesji Rady Gminy Rytwiany wójt i radni Gminy Rytwiany ufundowali najlepszym uczniom gminy wyjazd do Lublina. Wycieczka została w tym roku zorganizowana przez Szkołę w Rytwianach w dniu 16 czerwca 2023r.

Rozpoczęliśmy zwiedzanie od spaceru po Ogrodzie Botanicznym UMCS i w krótkim czasie zobaczyliśmy florę naszych gór, nizin, terenów podmokłych i nadbrzeżną. Widzieliśmy piękne rosarium i uroczy dworek Kościuszków i interesujące fortyfikacje stworzone przez naszego Bohatera Narodowego. W Muzeum Narodowym w Lublinie poznaliśmy historię miasta od czasów pierwszego osadnictwa do współczesności. Uczniowie mogli też wysłuchać interesującej legendy o czarciej łapie i obejrzeć jej ślad wypalony na potężnym stole.  W czasie przechadzki po Starym Mieście uczestnicy wycieczki  podziwiali pięknie zdobione kamieniczki, poznali kolejne legendy: o Kamieniu Nieszczęścia i historię herbu związaną z niewielkimi postaciami koziołków, które można w zabytkowych zakątkach. Na zakończenie przeszliśmy Lubelską Trasą Podziemną.

Wszyscy uczestnicy otrzymali posiłek, regionalny wypiek w kształcie czarnej łapy oraz magnes z zabytkami Lublina. Każda szkoła otrzymała również publikację pod tytułem „Legendy lubelskie”. Wycieczka zintegrowała młodzież z trzech szkół w gminie.

Autor: Joanna Pietras