Historia szkoły

Losy edukacji na terenie Sichowa Dużego siegają roku 1816. W zwiazku ze zbliżajacą sie 200-setną rocznicą trwają nadal prace poszukiwawcze pamiatek, informacji.

Zapraszamy społeczność sichowską  do wspólpracy, oczekujemy na Państwa w sekretariacie szkoły.

Dorota Karasińska-Kozłowska

Historia szkoły w Sichowie sięga roku 1816, kiedy to opracowano instrukcję pod nazwą „ Urządzenie szkółek wiejskich w dobrach Państwa Staszowa”, a właścicielami tych dóbr była księżna Lubomirska i jej mąż hrabia Potocki. Wówczas urządzono 8 szkół wiejskich między innymi w Sichowie. Wiadomo, iż od 1925 roku kierownikiem szkoły podstawowej był pan Stanisław Mazur, który właśnie tutaj rozpoczął swoją pracę pedagogiczną.

Ciężkie chwile przeżywała sichowska szkoła w latach wojny i okupacji hitlerowskiej. Mimo trudnych warunków lokalowych proces nauczania nie został zupełnie przerwany. To właśnie pan Mazur wraz z młodą nauczycielką Marią Herman prowadzili tajne nauczanie z zakresu szkoły podstawowej, która odbywała się w domach prywatnych w Sichowie Małym u pana Głowackiego i pana Balickiego. W Sichowie Dużym miejscem tajnego nauczania był dom pana Drożdża. Nauczycielami, którzy wówczas wypełniali to heroiczne posłannictwo byli: państwo Mazurowie, pani Gęciarzówna, pani Golcówna, pani Jezierska i pan Czecherz.

Po zakończeniu II wojny światowej utworzono szkołę w Sichowie Dużym i Małym, w obu do dziś istniejących budynkach. Od 1954 roku obowiązki kierownika szkoły przejęła pani Maria Firlejczyk, z domu Herman – wspaniały wychowawca, nauczyciel i patriota. W jej osobie skupiły się najpiękniejsze przymioty zawodu nauczyciela: przeogromna wiedza, bogactwo doświadczeń pedagogicznych, umiejętność przekazywania wiedzy, wysoka kultura osobista. Pod jej opiekuńczymi skrzydłami stawiali  pierwsze kroki młodzi nauczyciele: pani Krystyna Majka, Eleonora Krawczyk, Zofia Ćwiertniewska, Monika Kosińska, Krzysztof Czerwiński, Kazimierz Kędzior. Szkoła stała się wtedy bardziej aktywna, skupiała wokół siebie życie kulturalne wsi. Wówczas to rozwinęła swoją działalność drużyna ZHP im. T. Kościuszki pod opieką pani Krystyny Majki.  W latach 1973 – 1991 stanowisko dyrektora piastował pan Władysław Widanka, a na wykazie nauczycieli uczących w tym okresie widnieją nazwiska: Anna i Stanisław Juszczykowie, Barbara Sułek, Barbara Kardynał, Maria Strojna, Krystyna Majka, Elżbieta Armata, Teresa Darowska. Nieco później Grono Pedagogiczne zasilili Janusz Wieczorek, Bożena Masternak, Krystyna Goliszek, Małgorzata Olszowy, Danuta Giemlewicz.W tym okresie poczyniono przygotowania do budowy nowej szkoły i powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły. Ostateczny plan został zatwierdzony w roku 1991, a w roku 1992 przy dużym zaangażowaniu mieszkańców i OSP w Sichowie Małym przystąpiono do budowy nowego budynku.

Prace przy budowie szkoły nabrały tempa, gdy stanowisko dyrektora objął pan Janusz Wieczorek oraz dzięki wysiłkowi władz lokalnych – głównie wójta Gminy Rytwiany pana Czesława Pargieły i pana Tadeusza Kardynała.

W latach 1995 -1997 stanowisko dyrektora szkoły objęła pani Bożena Masternak, która znacząco przyczyniła się do zacieśnienia współpracy Grona Pedagogicznego z Komitetem Rodzicielskim, ze środowiskiem, z władzami lokalnymi.

Dnia 1 września 1997 roku funkcję dyrektora szkoły objęła pani Jolanta Zdrojkowska. Potrafiła ona zaangażować środowisko rodziców i młodzież szkolną do prac wykończeniowych przy budynku nowej szkoły.

Dzień 11 października 1997 roku to historyczna chwila dla szkoły i społeczności Sichowa – w tym dniu oddano do użytku niezwykle okazały i funkcjonalny budynek szkoły.

Od tego momentu nasza szkoła jako placówka oświatowa przyjęła wyzwanie czasu i stworzyła dzieciom i młodzieży lepsze niż dotychczas warunki pracy i odpoczynku.

W roku szkolnym 2001/2002 funkcję dyrektora szkoły powierzono pani Dorocie Karasińskiej – Kozłowskiej, która do chwili obecnej kieruje nasza placówką.

Dzięki staraniom władz lokalnych i dużemu zaangażowaniu pani dyrektor w lipcu 2007roku rozpoczęto budowę hali sportowej. Prace przebiegały w błyskawicznym tempie i już 2 września rok szkolny 2008/2009 powitaliśmy w nowym obiekcie sportowym.

Na bazie kronik prowadzonych przez kilka lat,  historię szkoły  opracowały
Danuta Giemlewicz, Leonarda Stawiarz